KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ I 15 TEMMUZ DİRENİŞİNİN MANEVİ DİNAMİKLERİ I 17.07.2018

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ I 15 TEMMUZ DİRENİŞİNİN MANEVİ DİNAMİKLERİ I 17.07.2018

Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nce (KİYÜ) "15 Temmuz Direnişinin Manevi Dinamikleri" konulu program düzenlendi.


Prof. Dr. Mehmet Görmez, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine karşı yürütülen mücadeleye ilişkin, "O gece, sadece maddi ölçülerle, yatay ilişkilerle izah edilemez. O gece, milleti millet yapan değerler bir ruha dönüşerek milletimiz ve ülkemiz için can veren 251 şehidin davranışlarında ve ruhunda adeta temessül etmiştir." dedi.

Görmez, 15 Temmuz'un birçok yönünüyle ele alındığını ancak manevi dinamiklerinin ihmal edildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"O gece, sadece maddi ölçülerle, yatay ilişkilerle izah edilemez. O gece, milleti millet yapan değerler bir ruha dönüşerek milletimiz ve ülkemiz için can veren 251 şehidin davranışlarında ve ruhunda adeta temessül etmiştir. Aslında 251 şehit verdik ama 251 şehidin, o yüce milletin her ferdine o gece sirayet etmiş olması, birlik ruhunun ortaya çıkmış olması, dünyadaki bütün mazlumların bu ülkeye dua etmesi, o gecenin manevi dinamikleri olarak üzerinde duracağımız önemli bir husustur." 

15 Temmuz zaferinin, Kilis halkının kendi nüfusundan daha fazla Suriyeli komşusuna kucak açmasının millete kazandırdığı bir maneviyat olduğunu düşündüğünü aktaran Görmez, ayrıca bu maneviyatı harekete geçiren en önemli etkenlerden biri olan minarelerden yükselen selaların unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Fotoğraflar

Videolar